אשקלון: מכרז לדיור עבור נכים הפלה עיוורים לרעה

מכרז קבע כי בעלי נכויות שונות יוכלו לגשת אליו • אלא שחודש לאחר מכן פורסמה הודעה כי עיוורים בדרגת נכות 100% אינם רשאים להשתתף בו • בעקבות פניית "ישראל היום", מועד סגירת המכרז יידחה

אבסורד: עיוורים אינם יכולים להשתתף במכרז לדיור המיועד לאנשים עם נכות לאחר שרשות מקרקעי ישראל שינתה את הקריטריונים, ולמעשה הפלתה אותם.
בפברואר האחרון פרסמה רשות מקרקעי ישראל מכרז המיועד לציבור הנכים באשקלון כחלק מתוכנית "בנה ביתך". במודעה נכתב כי יש ארבע קטגוריות שהעומד בהן יעמוד בתנאי הסף להגדרה כ"אדם עם נכות" ויוכל להגיש את מועמדותו. הקטגוריה הרביעית כללה גם "עיוור בדרגת 100 אחוזים", כלומר, המכרז היה פתוח גם לתושבים עם תעודת עיוור.

אלא שכחודש לאחר פרסום המכרז, התפרסמה הבהרה ולפיה רק אנשים העונים לשלושת הקריטריונים הראשונים (נכה צה"ל, נפגע פעולות איבה, מוגבלות בניידות לצמיתות) רשאים להירשם ולהשתתף במכרז, ועיוורים (נושאי תעודת עיוור) אינם זכאים להשתתף במכרז. המשמעות היא שרמ"י (רשות מקרקעי ישראל) מבדילה בין סוגי הנכויות השונים.
י' בשנות ה־40 לחייו, תושב אשקלון, הוא לקוי ראייה. לאחר ששמע על המכרז התעניין בהגשת מועמדות לרכישת דירה, אלא שביטול האפשרות של עיוורים להשתתף בו הותירה אותו בחוץ.

"אני גר באשקלון ורוצה לרכוש שטח ואני לא יכול, למרות שיש לי תעודת עיוור מלידה ולמרות שהמכרז מיועד לנכים. ההרגשה היא שיש אפליה של עיוורים, אני חושב שמינהל מקרקעי ישראל לא צריך לעשות את ההבדלה. צריך להילחם בזה, אנחנו נכים לכל דבר, גם אנחנו רוצים להתקדם בחיים, גם אנחנו רוצים ביטחון ובית ואני מרגיש שעוצרים אותי".

לדברי נתי ביאליסטוק־כהן, מנכ"ל המרכז לעיוור לישראל, אירוע זה מתווסף לשרשרת אירועים שבהם המדינה מפלה בעוול היסטורי בין נושאי תעודת עיוור לשאר אוכלוסיות הנכים. במכתב ששלח כתב: "אנו רואים בחומרה רבה את ההחלטה השערורייתית שלא להכיר בנושאי תעודת עיוור כבעלי זכות וזכאות שווה להתמודד במכרז זה. מדובר באפליה פסולה ואסורה הנוגדת כל אמות מידה שוויוניות".

מרשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "אנו מודים לכם על שהפניתם את תשומת ליבנו לנושא. מועד סגירת המכרז יידחה והנהלת רמ"י תבחן את נושא השתתפות העיוורים במכרז".

>> לכתבה המלאה בישראל היום

תגובות

תגובות

אשקלון: מכרז לדיור עבור נכים הפלה עיוורים לרעה
Designed by Asier_Relampagoestudio / Freepik